دوره های آموزشی و خدمات

زایمان بدون درد

زایمان بدون درد چگونه است؟

تفاوت زایمان طبیعی یا سزارین در چیست؟

مزایا و معایب زایمان طبیعی بدون درد چگونه می باشد؟

در این مقاله سعی نموده ایم که به زایمان بدون درد بپردازیم، جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه بهتر است که این متن را تا انتها مطالعه نمایید، لطفا ما را با ادامه مطلب همراهی بفرمایید…

آیا می دانستید که اوج بارداری یک مادر، زایمان است که نوزاد از شکم یا رحم خارج می شود. هر مادری شاید بارها در مورد مراحل زایمان نکاتی را شنیده است، اما در این جا به انواع زایمان می پردازیم.

زایمان بدون درد

انواع زایمان عبارتند از:

  • زایمان سزارین: اگر برای مادری زایمان طبیعی ممکن نباشد، زایمان سزارین بهترین گزینه برای او خواهد بود تا پزشک به حفظ جان مادر و نوزاد بپردازد. زایمان سزارین برای: چندقلویی، تحت فشار بودن نوزاد، عدم قرار گرفتن سر نوزاد در پایین رحم، بزرگ بودن نوزاد به گونه ای که نتواند از کانال زایمانی عبور نماید، عدم رشد کافی نوزاد، سابقه سزارین قبلی، جدا شدن جفت از دیواره داخلی رحم (پارگی جفت)، خروج طناب نافی از گردن رحم قبل از خروج نوزاد و… بسیار گزینه مناسب خواهد بود.
  • زایمان واژینال پس از سزارین: بیشتر خانم ها بعد از داشتن زایمان سزارین می توانند بعدها زایمان سزارین داشته باشند به شرط آن که: متخصص زنان و کمک ماما برش افقی در رحم ایجاد کرده باشد، جنین تک قلو باشد، سزارین قبلی به دلیل قرار گرفتن پاهای جنین در پایین رحم باشد، لگن اندازه کافی برای عبور نوزاد با اندازه متوسط را داشته باشد.
  • زایمان واژینال که همان زایمان طبیعی(بدون کمک): این نوع زایمان از متداول ترین و ایمن ترین نوع زایمان می باشد که با هیچ گونه داروی ضد درد آغاز نخواهد شد که به عنوان زایمان طبیعی اطلاق خواهد شد. در اغلب موارد مادران باردار این نوع زایمان را در حین زایمان از کمک های پزشکی نظیر پایش ضربان قلب جنین برایش ترجیح می دهند.
  • زایمان واژینال با کمک: این نوع زایمان خود به 5 دسته تقسیم می شود و متخصص زنان یا کمک ماما با استفاده از: زایمان فورسپس یا انبر، زایمان با مکش، اپیزیوتومی، آمنیوتومی یا زایمان القا شده انجام می دهند و هر کدام را که صلاح بدانند را برای مادر باردار تجویز می کنند. مثلا اگر مادری پیش از موعد انقباضاتش خود به خود و طبیعی در رحم آغاز شده باشد از روش زایمان القا شده استفاده می کنند، اما اگر کیسه آب مادری پاره شده باشد، متخصص زنان و کمک ماما با استفاده از یک قلاب پلاستیکی کوچک، کیسه آمنیوتیک را سوراخ می کنند تا جریان یک مایع گرم را در درونشان احساس نمایند، اگر پزشک نیاز به زایمان سریع داشته باشد یک برش جراحی در بافت بین دهانه واژن و مقعد می دهد(پرینه) آآتا زایمان را تسریع دهند این نوع زایمان یک مزایایی که دارد این است که از وقوع پارگی های بزرگ در هنگام زایمان جلوگیری می کند که به این نوع زایمان همان اپیزیوتومی یاد می کنند. زایمان با مکش نیز بسیار شبیه به زایمان با انبر است که متخصص زنان یا کمک ماما با استفاده از یک مکش سر کودک را درون یک پاکت پلاستیکی قرار می دهند و به آرامی نوزاد را درون کانال زایمان می گذارند. اگر زایمان با انبر یا همان فورسپس با استفاده از انبر از طریق کانال زایمان نوزاد را خارج می نمایند به این نوع زایمان، فورسپس می گویند.

انتخاب زایمان بی درد چگونه می باشد؟

به اظهار نظر بهترین متخصص زنان و کمک ماما بر این است که زایمانی را انتخاب نمایید که علاوه بر فوایدی که نسبت به زایمان سزارین یا زایمان طبیعی برای شما به همراه دارد یک خاطره خوش و بی درد را برایتان به ارمغان بیاورد.

حال سوال این است که: چگونه می توان زایمان طبیعی بی درد یا زایمان سزارین راحت را برای خود ممکن ساخت؟

زایمان طبیعی بی درد

اگر مادری خواهان زایمان طبیعی است با تزریق اپیدورال توسط متخصص بیهوشی مجرب این امر امکان پذیر خواهد بود، این پروسه را می تواند در زمانی که دردهای زایمانش شروع می شود پزشک با کمک یک سوزن و یک لوله پلاستیکی باریک (کاتتر) در بین مهره کمر بین فضای اپیدورال تزریق نماید. بعد از آن سوزن خارج شده و لوله پلاستیکی تا زمان زایمان باقی می ماند این پروسه باعث می شود تا مادر در حین دردهای انقباظی درد زایمان کمتری را متحمل شود. یکی از مزایای که این پروسه به همراه می آورد این است که مادر می تواند تا زمان زایمان طبیعی تمام پوزیشن ها را اجرا کند و از دردهای آزاد دهنده بسیار کاسته می شود. از مهم ترین مزایای زایمان طبیعی نسبت به زایمان سزارین در این است که مادر بلافاصله بعد از تولد نوزاد می تواند بعد از گذر چند ساعت به فعالیت ها و امور روزمره خود بپردازد و هیچ گونه درد زایمانی را نداشته باشد.

زایمان سزارین بی درد

اگر مادری انتخابش زایمان سزارین است و خواهان زایمان بی دردی می باشد، باید ابتدا به تمام گفته ها و آموزش های متخصص زنان و کمک ماما توجه نماید و در حین زایمان در صورتی که از بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی استفاده کرده باشد از کمترین دردی احساس خواهد نمود. حتما پزشک قبل زایمان باید نوع بیهوشی و یا بی حسی را برای مادر باردار تعیین نماید. مادر نیز باید در بهترین زمان ممکن برای تولد نوزاد به بیمارستان مراجعه نماید تا جان او و جنین در خطر نباشد.

متقاضی حتما باید در انتخاب متخصص زنان و زایمان و کمک ماما به تبحرش معتقد باشد و از صلاحیت او مطمئن شود و پزشکی قابل قبول را در این زمینه انتخاب کند تا در حین پروسه زایمان تبحر و تجربه کافی و لازم را دارا باشد. پزشک نیز باید صادق و تمامی نکات مراقبتی را به بیمار خودش بازگو کند.

با تشکر مدیریت سایت مرکز مشاوره و خدمات مامایی رویان مهر سلامت

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Call Now Button