مسمومیت بارداری

مسمومیت بارداری

برخی از بیماری ها در زنان باردار بیشتر اتفاق می افتد و برخی بیماری ها نیز صرفا مختص خانم های باردار است.مثلا دیابت برای خانم های باردار باعث به وجود آمدن نوزادهای بسیار درشت و یا بسیار ریز خواهد شد.

مسمومیت بارداری

 

اغلب خانم ها به سلامت کامل باردار شده و وضع حمل می کنند اما گاها مشکلاتی هم پیش خواهدآمد. یکی از این موارد مسمومیت بارداری می باشد.

این بیماری یک مساله جدی است که در برخی از خانم ها در ماه های آخر بارداری بروز می کند.در طی این مشکل مادر دچار تورم صورت،بدن،دست و پاها می شود و در ادرار خود مقادیر بالای پروتئین را خواهد داشت.این مشکل به قدری جدی است که اگر نادیده گرفته شود ممکن است مادر را به تشنج بکشاند و حتی احتمال به دنیا آمدن نوزاد مرده نیز وجود دارد. قبل ازاینکه دلیل اصلی بیماری را تشخیص دهند فکرمیکردند این بیماری به دلیل مسمومیت غذایی می باشد.اما نام علمی این بیماری پره اکلامپسی قبل از مرحله تشنج و اکلامپسی بعد از آن است.

علت ها

علت اصلی این بیماری هنوز کشف نشده اما این بیماری اغلب در خانم هایی که اولین تجربه بارداری خود را دارند الالخصوص در نوجوانی باردار شده اند و یا از طبقات ضعیف جامعه اند اتفاق می افتد.برخی از دانشمندان می گویند به دلیل فقر برخی از مواد غذایی اتفاق می افتد.برخی از تئوری ها هم احتمال می دهند که علت این بیماری کمبود جریان خون در رحم می باشد.

نشانه ها

علائم و نشانه های این بیماری به سه دسته تقسیم می شوند که به ترتیب نوشته شده از جدیت بیشتری برخوردار هستند.

  1. نشانه های پره اکلامپسی خفیف : بالا رفتن جزیی فشار خون،مقداری پروتئین در ادرار،ورم (جمع شدن مایعات در بافت های بدن که منجر به پف کردن زیر پوست می شود.)
  2. نشانه های پره اکلامپسی حاد : درد فراوان در ناحیه سمت راست شکم،دوبینی،استفراغ،سرگیجه،حالت تهوع،سردرد،دفع بالای پرتئین درادرار،بالا رفتن جدی فشار خون
  3. نشانه های اکلامپسی : کما و تشنج

نحوه درمان

این بیماری تا پایان بارداری درمان قطعی ندارد.قبل از اتمام بارداری برای درمان از روش هایی مانند داروهای درون رگی و کنترل فشار خون برای جلوگیری از تشنج استفاده خواهد شد.برای تحریک ادرار هم از داروهایی استفاده خواهد شد.در مواردی که خطر جدی باشد برای حفظ جان ماد زایمان زودرس انجام می شود.

پیشگیری

این بیماری هیچ راه پیشگیری ندارد.مادران می توانند با کنترل نمک مصرفی خود تورم را کاهش دهند.اما مشکل فشار خون و یا پروتئین موجود در ادرار غیر قابل پیشگیری خواهد بود. در مراقبت های پیش از بارداری پزشک به صورت مرتب ادرار،فشار خون و وزن مادر را چک خواهد کرد.این بیماری در صورتی دارای مشکلات کمتر خواهد بود که زودتر تشخیص داده شود.

 

 

 

 

 

Check Also

یوگا در دوران بارداری

یوگا در بارداری از چند ماهگی شروع شود؟

یوگا در بارداری از چند ماهگی شروع شود؟ امروزه زوج های جوان نگرانی های زیادی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button