وازکتومی

وازکتومی

وازکتومی  جراحی است که در طی آن از رسیدن اسپرم به مایع منی جلوگیری می شود تا مایع منی باعث ایجاد بارداری نشود. اسپرم ها در بیضه ها که غدد جنسی مردان هستند تولید شده و وارد مایع منی می شوند. و با خروج از آلت در صورت لقاح می توانند ایجاد بارداری نمایند. ولی اگر در مایع منی اسپرمی وجود نداشته باشد ، حاملگی نیز غیر ممکن خواهد بود. البته در این جراحی نیاز به برداشتن بیضه ها نبوده و در توانایی تولید منی ، توانایی تولید هورمون های جنسی مردانه و در عملکرد جنسی اختلالی ایجاد نخواهد شد.

از آنجایی که اسپرم ها تنها 5% از مایع منی را تشکیل می دهند ، بعد از انجام جراحی وازکتومی هیچ تغییری در کیفیت رابطه جنسی خود حس نکرده و باز هم می تواند از آن لذت ببرند ولی نکته بسیار مهم این است که فرد قبل از انجام این عمل جراحی باید تمام ابعاد مساله را بررسی نماید چرا که در صورت پشیمانی ، این جراحی به راحتی قابل بازگشت نخواهد بود. بنابراین قبل از هر اقدامی بیمار باید خوب فکر کرده و بداند که دیگر نمی تواند پدر باشد. البته در مواردی جراحی وازکتومی قابل بازگشت خواهد بود ولی بازگشت توانایی باروری تضمین نمی شود.

برخی از خدمات مرکز مشاوره و خدمات مامایی رویان مهر سلامت   مراقبت های دوران بارداری   واکسیناسیون در زمان بارداری   تنظیم خانواده   آزمایش پاپ اسمیر   نوار قلب جنین   تغذیه با تشکر مدیریت سایت مرکز مشاوره و خدمات مامایی رویان مهر سلامت

نحوه انجام جراحی وازکتومی

انجام این جراحی ساده بوده و معمولا به دو روش انجام می گیرد :

1ـ وازکتومی ‌با استفاده از تیغ جراحی و بخیه زدن : در این روش جراحی ، ابتدا پوست روی بیضه ها که اسکروتوم نامیده می شود ، با تزریق بیحسی ، بیحس شده و سپس با مشخص شدن جای مجرای وازدفرانس در زیر پوست اسکروتوم یک برش کوچک در حدود 1 سانتیمتر در آن ایجاد می شود. از این برش وازدفرانس را بیرون کشیده و دو برش روی آن ایجاد کرده و 1 سانتیمتر میانی را بر می دارند . سپس دو سر وازدفرانس به وسیله نخ یا کلیپس و یا کوتر بسته شده و به داخل اسکروتوم باز گردانده شده و محل برش بخیه می شود . این کار در هر دو طرف انجام می شود.

2ـ وازکتومی ‌بدون استفاده از تیغ جراحی (N.S.V.) : این جراحی تنها در 5 تا 10 دقیقه انجام می شود که توسط پنس هایی در سوراخ های ریزی که در اسکروتوم ایجاد می کنند ، صورت می گیرد. به همین دلیل بعد از جراحی نیاز به بخیه زدن وجود نخواهد داشت.

مراقبت های بعد از وازکتومی

برای داشتن نتایج هرچه بهتر از جراحی ، لازم است که بیمار به توصیه های پزشک خود توجه کرده و آن ها را رعایت نماید . در ادامه چند مورد از آن ها را ذکر خواهیم کرد :

1ـ بعد از انجام وازکتومی بیمار باید 1 تا 3 روز استراحت کافی داشته باشد و حرکات خود را محدود نماید تا در ناحیه جراحی التهاب ایجاد نشود . خوابیدن به پشت و بالا آوردن پاها بهترین حالت در زمان استراحت است تا زمانی که وازدفرانس بریده شده بهبود یابد.

2ـ بهتر است که بیمار در مدت نقاهت خود برای جلوگیری از ایجاد خونریزی و التهاب ، از انجام حرکات سنگین مانند راه رفتن زیاد و یا ورزش خودداری نماید.

3ـ در هفته اول بعد از انجام وازکتومی مقداری درد و ناراحتی طبیعی است که بیمار می تواند تحت نظر پزشک معالج خود ، درد را با مسکن های ساده کنترل نماید.

برخی از خدمات مرکز مشاوره و خدمات مامایی رویان مهر سلامت

با تشکر مدیریت سایت مرکز مشاوره و خدمات مامایی رویان مهر سلامت

Check Also

یوگا در دوران بارداری

یوگا در بارداری از چند ماهگی شروع شود؟

یوگا در بارداری از چند ماهگی شروع شود؟ امروزه زوج های جوان نگرانی های زیادی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button