دوره های آموزشی و خدمات

زایمان با حضور همسر

زایمان با حضور همسر

مدتهاست که در جهت بهبود بخشیدن به کیفت مراقبت های زایمانی ولیبر، نقش همسر، و حضور او در اتاق لیبررا کمی پررنگ تر احساس می کنیم.  و حضور همسر در زایمان فیزیولوژیک بسیار موثر است.                                                                                              

   در بسیاری از مطالعات و نظر سنجی ها اگر انتخاب بر عهده مادر بوده باشد. که چه کسی را برای همراهی در روز زایمان و یا حتی قبل تر از آن ترجیح می دهند. جهت آموزش آنچه که برای بهتر گذراندن دوران بارداری و گذر از زایمان است. انتخاب اول مادران، همسرانشان هستند. وجالب تر اینجاست که به طر ز شگفت آوری با حضور همسر در لیبر، مرگ مادری تا حدود سه چهارم آمارپایین آمده است. (بر طبق تحقیقی در تانزانیا در سال 2015).

همسر آموزش دیده

همسری که آموزش می بیند، فرا می گیرد که چگونه در طی بارداری ولیبر و زایمان بتواند  لحاظ جسمی وروحی زن در حال زایمان خود را حمایت کند. و باعث کاهش تنش و افزایش آرامش، اعتماد به نفس و تفکر مثبت نسبت به قدرت و توانایی خویشتن در زن در حال زایمان شود.  

 جالب اینجاست که مردان نسبت به شرکت فعال در روز زایمان حس خوبی دارند. و مشارکت در این فعالیت بزرگ را ارزشمند می شمارند. و بسیاری از این مردان در نظر سنجی ها ابراز کردند که مشارکت همسران در روند زایمان زنان می توانند ورودی شکوهمند به یک سبک زندگی مدرن باشد. اکثر این مردان پدر شدن را با احساس همدردی و درک بیشتر زنان تجربه کرده بودند . وبسیاری ازآنان از نظر عاطفی و روحی احساس نزدیکی بیشتری با همسرشان پیدا کرده اند.   

چگونه به همسران آموزش بدهیم؟                                                                                                                    

   حال چگونه می توان به این مسئله دست پیدا کرد و در مورد ان آموزش کافی دید؟

   در طول کلاسهای آمادگی برای زایمان در مورد فازهای مختلف لیبر و آنچه که برای شریک زندگیتان (جسم و روح او )  اتفاق می افتد برایتان کاملا شرح و توضیح می دهیم.                                                                                                                              

  گاهی اوقات این آموزش ها باعث می شود احساس ترس وناشناخته بودن روند زایمان و لیبر برای زوجین از بین برود . واحساس بهتری و راحت تری با مراحل زایمان داشته باشند.                                                                               

 حتی در کلاس های آمادگی برای زایمان دلایل احتمالی سزارین و آنچه که در مورد مراقبت های جسمی و روحی پس از زایمان لازم هست را هم برایتان آموزش می دهیم.  لیبر می تواند بسیار هیجان انگیزباشد. ولی گاهی می تواند شروعی خسته کننده باشد. چون همیشه خانم با درد در بیمارستان بستری نمی شود، بلکه ممکن است ، ساعتها منتظر باشید تا روند درد و انقباضات دردناک شروع شود. طبق تجربه ای که ما داریم پیشنهاد می کنیم که همسران، این ساعات را با مکالمه های شیرین، گوش کردن به موسیقی مورد علاقه و یا حتی انجام بازی مورد علاقه دو طرف بگذرانند. که این مسئله در مورد انتظار در زمان مانیتورینگ انقباضات و قلب جنینی هم صدق می کند.    

   نقش همسر بعد از شروع درد

بعد از شروع درد ،همسر زن زائو می تواند نقش اصلی خود را بازی کند. نقش هایی مثل ماساژ ،قرار کمپرس گرم بر روی کمر ،شکم و ران های خانم ، رساندن مایعات و خوراکی های لازم در این ساعات ،کمک کردن برای قرار گرفتن در وضعیت مناسب ، همراهی های تنفسی و ورزش های مناسب. که همه اینها باعث روند کاهش درد زایمان و حتی بهبود تسریع روند زایمان هستند.                                                                                                                    

  شاید تمام روش هایی که همسر در دوران بارداری آموزش می بیند در روز زایمان به کار نیاید ،زیرا افراد در مواجهه با درد ، واکنش های مختلفی نشان می دهند و ممکن است روش یا روشهایی را نپسندند  ، پس با توجه به در خواست خانم می توانید از انواع روشهایی که او می پسندند استقاده کنید.                                 

مثلا برخی از مادران  در طی درد های زایمانی   از ماساژ یا تماس دست خوششان نمی آید. برخی از مادران نسبت به آب حس خوبی را نشان ندهند. و یا گاهی می بینیم که، موسیقی ، آرامش مادر را فراهم می کند. و گاهی هم نتیجه عکس دارد و مادر سکوت ، یا صحبت کردن را بر موسیقی ترجیح می دهد. 

توجه به نیازهای مادران در اتاق زایمان

  آنچه که همسران به عنوان همراه باید انجام بدهند ، توجه به در خواست ها و نیاز های مادر باردار درطی درد های زایمانی و لیبر است.                                                             

مردان می توانند یک همکار خوب برای ماماهای همراه حاضر در اتاق لیبر باشند و به تسریع روند زایمان کمک کنند.     

و البته قابل توجه است که نقش همسر همچنان بعد از زایمان و درطی دوران نفاس و مراقبت از کودک ادامه پیدا می کند.                                                                                                                                                                       

زایمان با حضور همسر

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Call Now Button