استخر بارداری

استخر بارداری

از مزایای استخر بارداری و شنا در دوران بارداری آگاهی دارید؟ حتماً زنان بارداری که در طول این نه ماه بارداری، فعالیت ورزشی خود را متوقف نکرده و یوگا و شنا جزو برنامه ورزشی شان قرار دارد را در فضاهای مجازی و یا زندگی شخصی خود دیده اید. آنها چگونه این ورزش ها را انجام می دهند و آیا برای جنین خطری ندارد؟ با ما همراه باشید تا نکات استخر بارداری را برایتان بازگو کنیم.

استخر بارداری
استخر بارداری

کلر استخر در بارداری

اول از همه بهتر است با خطرات کلر استخر در بارداری آگاه شوید. برای دهه ها از کلر برای تصفیه آب های آشامیدنی و استخر ها استفاده می شده است. ولی در حال حاضر محققان کشف کرده اند که مواد شیمیایی موجود در این ماده که به مقدار زیادی در آب استخر وجود دارد، می تواند برای زنان باردار و جنین بسیار خطرناک باشد. در طی مطالعاتی که صورت گرفته میزان محصول فرعی کلر ( تری هالومتان) در استخر ها بسیار بالاتر از آب معمولی می باشد.

سقط جنین، وزن پایین جنین هنگام تولد، نقص لوله ی عصبی در نوزادان تازه متولد شده، نقص دستگاه ادراری و دیگر نقایص به میزان تری هالومتان مربوط است، ولی شواهد تا کنون نتایج قطعی ای را ارائه نداده است.

معمولاً در استخرها کلر در زمان پیک استخر ( که جمعیت موجود در آب زیاد می شود)، به آب استخر اضافه می شود تا میکروارگانیسم ها را تخریب کرده و محصولات فرعی مانند تری هالومتان را در آب کاهش دهد. در هر صورت در استخر هایی که برای زنان باردار تعبیه شده است شنا کرده و از شنا در استخر های عادی پرهیز کنید.

شنا در بارداری

زمانی که یک زن باردار می شود و افزایش وزن پیدا می کند، آخرین کاری که می خواهد انجام دهد، ورزش کردن است. ولی در استخر فرد یک دهم وزن خود را در روی زمین دارد. احساس سبک تر بودن و منعطف تر بودن ، می تواند یکی از مزایای استخر بارداری باشد. در حقیقت شنا در دوران بارداری شاید یکی از بهترین فعالیت ها و ورزش ها در  طول بارداری باشد، به این ترتیب که نه تنها مزایای یک فعالیت ورزشی را دارد بلکه در مدتی که در آب هستید، از درد های متداول دوران بارداری رها هستید.

از مزایای استخر بارداری و شنا در دوران بارداری آگاهی دارید؟ مرکز مشاوره و خدمات مامایی رویان مهر با دانش روز دنیا بهترین توصیه های دوران بارداری را در همه زمینه ها از جمله استخر بارداری ارائه می دهند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به مرکز با شماره 33 81 35 02144 و 50 35 35 02144 تماس بگیرید.

فواید شنا در دوران بارداری

شنا کردن یک راه ملایم و آرام برای دستیابی به هدف 30 دقیقه فعالیت روزانه در بارداری می باشد. شنا در دوران بارداری می تواند در موارد زیر به فرد کمک کند:

  • رهایی از ورم قوزک پا و پا . آزادسازی اندام در آب می تواند به فشار دادن مایعات از بیرون به بدن و بافت های بدن شده و مایعات محبوس به رگ ها منتقل شوند. به این ترتیب به کلیه ها رسیده و از بدن دفع می گردد. این مورد همچنین به گردش بهتر خون در بدن کمک می کند.
  • تخفیف درد سیاتیک . در زمانی که مادر در آب است، جنین نیز همراه مادر در آب شناور می شود(به جای اینکه به سیاتیک مادر فشار وارد کند).
  • کاهش ویار صبحگاهی . بسیاری از مادران اظهار دارند که آب خنک در اول صبح آنها را از احساس تهوع صبحگاهی رها می کند.
  • خنک سازی بدن . به دلیل فعالیت بیش تر از حد نرمال غدد عرق در بدن زنان باردار ، قرار گرفتن در آب خنک می تواند به خنک سازی بدن بسیار کمک کند.
  • بهبود درد زایمان . شنا در بارداری می تواند به تقویت ماهیچه ها و قدرت بدنی مادر کمک کند و در نتیجه زمانی که درد زایمان شروع می شود، فشار وارد آوردن برای مادر امری راحت تر می باشد.

منبع: https://www.whattoexpect.com/pregnancy/swimming

Check Also

نقشه-کلی-لیبر

مراحل لیبر زایمان

نقشه کلی لیبر (مراحل زایمان طبیعی) امروز قصد داریم با مقایسه لیبر و کوهنوردی برای …

4 comments

  1. سلام تو این استخرای بیرون تو بارداری ضرر نداره آدم بره ؟؟؟من میترسم عفونتی چیزی بگیرم

  2. سلام من 6 ماهم می تونم شنا کنم ؟؟ضرر نداره برای بچه ام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button