سرماخوردگی دربارداری

سرماخوردگی در کل به حالت معمول بیماری خطرناکی نیست ولی برای یک خانم باردار که همانند افراد معمولی نمی تواند دارو مصرف کند ممکن است مشکلات بیشتر و بزرگتری ایجاد کند.مخصوصا تمرکز بدن بروی رشد جنین تاثیر برخی از هورمونها مثلا برروی بینی مسائلی هستند که ممکن است بدن را بیشتر در معرض ویروسهای سرماخوردگی و آنفلوانزا قرار دهد یا تحمل عوارض آنرا برای مادر باردار کمی مشکلتر می کند .همچنین سرماخوردگی و آنفلوانزا در دوران بارداری می توانند خطر زایمان زودرس را افزایش دهد.
اولین موردی که باید مورد توجه قرار گیرد پیشگیری از ابتلا به بیماری سرماخوردگی است چون هرچه باشد پیشگیریبسیار راحت تر از درمان است مخصوصا اگر باردار باشید.
رساندن مواد معدنی ،ویتامینها آنتی اکسیدانها به بدن مثل ویتامین سی باعث کشتن عفونتها در بدن می شود با مصرف میوه و سبزیجات تازه و غلات کامل این امر را محقق می کند. خوردن آب،آبمیوه های طبیعی و دمنوش های گیاهی هم میزان متناسبی از ویتامین و مواد معدنی را به بدن شما می رساند.
مصرف کافئین و نوشیدنی های شیرین بخصوص شربتها و آبمیوه های صنعتی را محدود کنید.
استراحت کافی و کاهش میزان استرس روزانه را حتما مدنظر قرار دهید.
حرکات ورزشی سبک جریان خون بدن را افزایش داده و به دفع بهتر عفونتها کمک می کند.حال در صورت ابتلا به سرماخوردگی حتما با مشورت پزشک دارو مصرف کنید و بدون اجازه پزشک هیچگونه دارو یا ماده شیمیایی را ندارید و حتما بعد از مراجعه به پزشک ایشان را در جریان بارداری خویش قرار دهید.یک پژوهش جدید به زنان باردار توصیه کرد از مصرف داروهای سرماخوردگی و آنفلوانزا به خاطر عوارض احتمالی آنها بر جنین خودداری کنند و بر مصرف دارو در موارد بسیار ضروری تاکید کرد.زیرا برخی از داروها حاوی موادی هستند که شاید به مراحل رشد جنین آسیب نرسد.
راههای طبیعی درمان سرماخوردگی
1-مصرف آب به اندازه کافی:مصرف آب کافی سموم ویروس ها و باکتری ها را از بدن دفع می کند و به پاکسازی بدن کمک فراوان می کند.روزانه 5/1 لیترآب بنوشید. مایعات گرم و غذاهای آبکی مثل سوپ داغ مخصوصا سوپ مرغ با پیاز و سیر و کمی فلفل مجاری تنفسی را باز می کند سیر حاوی آلیسین است که بسیار ضدعفونی کننده است.
2-ضدعفونی کننده های طبیعی:1قاشق غذاخوری عسل در 1لیوان آب جوش همراه با چند قطره آ بلیموی تازه حساسیت سینه را تسکین می دهد(ترجیحا در سه ماهه اول بارداری ازاین محلول استفاده نکنید)
پیاز اثر ضدعفونی کنندگی بالایی دارد گه قدرت پنی سیلینی آن کاملا اثبات شده است.پیاز پخته شده باعث نرم شدن سینه،ایجاد خلط شده که باعث تسکین گلو و ترشحات سینوسی می شود.مقداری پیاز را در 30سی سی آب بجوشانید بگذارید 20دقیقه بجوشد آن را صاف کنید 1قاشق غذاخوری عسل به آن اضافه کنید و روزی 6-2 قاشق غذاخوری از این محلول میل کنید.
اضافه کردن حدود 5-4 قطره روغن اسطوخودوس به یک کاسه آب داغ و بخور آن به مدت 15 دقیقه نه تنها مجاری تنفسی را باز می کند بلکه باعث انبساط رگهای خونی شده و افزایش سرعت جریان خون سرعت عکس العمل سیستم ایمنی را افزایش می دهد.اسطوخودوس هم اثر ضدعفونی کننده و ضد التهابی دارد.دوش آب گرم بسیار در ریلکس کردن بدن و حتی بهبود سرماخوردگی کمک کننده است.
ماساژ سینه با اکالیپتوس
اکالیپتوس هم یک گیاه ضدعفونی کننده و خلط آور است این گیاه ماده ای به نام اوکالیپتول دارد که مستقیما بر روی سلولهای ریوی اثر می گذارد و ترشحات ریوی را روان کرده و دفع آن ها را آسانتر می کند 20-15 قطره اوکالیپتوس درون مقداری روغن گیاهی و ماساژ سینه روزی 3 مرتبه به روان شدن سینه کمک می کند.
آب نمک
شستشودادن بینی با آب نمک معمولی مجاری بینی راتمیزمی کندوخلط ها راشستشومیدهد.اگرمجاری تنفسی شستشوداده نشوندمحیط مناسبی برای رشدمیکروبهاخواهندشد.
قرص های آبنباتی سرماخوردگی حاوی ویتامین سی یاخوردن یک لیوان آب پرتقال وآب لیموی طبیعی یاچکانه آب لیموترش درچای روزانه تان هم ازابتلابه سرماخوردگی پیشگیری می کندوهم درصورت ابتلا به بهبودآن کمک می کند. خوراکی هایی که به بهبودسرماخوردگی کمک میکنند.
نعناع(اگردرسه ماهه اول نیستید)
فلفل،زنجبیل(به خصوص اگرتب ولرزکرده اید)
دارچین،عسل،لیموبه علت موجوددرآن رفع گلودردو بهبودسرماخوردگی دارد.
میوه وسبزیجاتی مثل هویج،کیوی،کشمش،لوبیاسبز،پرتقال وتوت فرنگی.
آویشن یک گیاه التیام بخش وضدسرفه است میتوانیدآن را به صورت دم کرده استفاده کنید(درصورت استفاده ازآویشن ابتداباپزشک خودمشورت کنید.)
قرقره سرکه خانگی مخصوصاسرکه سیب دررفع گلودردکمک می کند.
دردوران بارداری حواستان به میزان تب باشدتب بالا می تواند به جنین تان آسیب برساند.ایمن ترین داروی ضدتب وضددرد دربارداری استامینوفن است.تب برای جنین درطول بارداری مضر است،اماتب بالا درسه ماهه اول،تصور می شودمسئول برخی ازنقص عضوباشد،ازجمله مشکلات موجود درمغزورشدستون فقرات.
خانم هایی که درسه ماه اول بارداری هستندبایدقرص سرماخوردگی را بااحتیاط ومشورت پزشک مصرف کنندچون وجودآنتی هستامین هادراین دارو می توانداثرکم هوشی برجنین بگذارد.
ازغذاهای سرخ شده وچرب،آب یخ ومیوه های معطرمثل خربزه،انگوروخیاراجتناب کنید.

Check Also

یوگا در دوران بارداری

یوگا در بارداری از چند ماهگی شروع شود؟

یوگا در بارداری از چند ماهگی شروع شود؟ امروزه زوج های جوان نگرانی های زیادی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button