دوره های آموزشی و خدمات

مشاوره های لازم قبل از بارداری

آیا قصد باردار شدن دارید؟

آیا از سلامت قبل از باردرای چیزی می دانید؟

در این بخش ما به اهمیت مشاوره و مراقبت قبل از بارداری می پردازیم تا بتوانید دوران بارداری خوبی را پشت سر بگذارید .

مشاوره قبل از باردای

اگر شما نیز قصد باردار شدن دارید . حتما قبل از آن به پزشک مراجعه نمایید . در این معاینه پزشک سوالات و شرح حال را از شما می گیرد . سابقه بیماری های مختلف ، نحوه پریودی و تغییرات هورمونی شما و روش های که برای جلوگیری از بارداری استفاده می کرده اید ، جراحی ها، سابقه عفونت و یا سابقه بستری شدن داشته اید ، تمام این موارد مورد بررسی قرار می گیرد .

داروهایی که قبلا مصرف می کردید و یا هنوز مصرف می کنید ، حتما باید گفته شود زیرا ممکن است بعضی دارو ها قبل از بارداری قطع شود و یا داروهای جدید با دارو های قبلی شما تداخل ایجاد کند . در ضمن واکسینوسیونی که مادر انجام داده نیز موثر است زیرا ایمن بودن مادر نسبت به سرخچه و یا کزار و … مهم است .

معاینه قبل از باردرای

در مرکز مامایی بیماری های مختلف اعم از قند ، تیروئید ، چربی ، دیابت و … مورد بررسی قرار می گیرد که برای آن تست های خون و ادرار انجام می شود . حتما معاینه بدنی باید صورت بگیرد تا در صورت وجود عفونت ، تبخال ، زگیل های تناسلی ، توده های لگنی و … مشخص شود .

در ضمن اگر در دو سال اخیر تست پاپ اسمیر انجام نداده اید حتما ماما برای شما این تست را تجویز می کند .

در ضمن بیمار از نظر وزن باید چک شود تا در صورت وجود اضافه وزن ، قبل از بارداری اقدامات لازم برای کاهش وزن انجام شود تا از عوارض چاقی در بارداری ، مانند دیابت و فشار خون جلوگیری شود و اگر کمبود وزن وجود دارد ، حتما وزن به حد نرمال برسد تا نوزاد با وزن پایین متولد نشود .

داروهای لازم قبل از باردرای

گاهی اوقات ممکن است پزشک برای شما ویتامین هایی تجویز کند . مانند مصرف فولیک اسید که سه ماه قبل از بارداری معمولا اجباری است . فولیک اسید که نوعی ویتامین ب است از تولد نوزاد با نقض های ستون فقرات و ستون عصبی جلوگیری می کند . طبق توصیه مراکز مشاوره مصرف ید نیز قبل از بارداری ، جدی اعلام شده است .

همچنین بر اساس جواب آزمایش ها ، ماما ممکن است برای شما ویتامین D ، آهن و یا دارو های تقویتی دیگری تجویز کند .

یک راه برای برخورداری از روان و جسم سالم، یوگا در دوران بارداری می باشد. مرکز مشاوره و خدمات مامایی رویان مهر با دانش روز دنیا بهترین توصیه های دوران بارداری را در همه زمینه ها از جمله استخر بارداری ارائه می دهند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به مرکز با شماره 33 81 35 02144 و 50 35 35 02144 تماس بگیرید.

شما پشنهاد می شود قبل از بارداری حتما به مراکز مامایی مراجعه نمایید و مشاوره های لازم را بگیرید زیرا سلامت مادر ارتباط مستقیم با سلامت و رشد کامل جنین دارد . این مراقبت ها می تواند تاثیر مفیدی در تولد کودکان داشته باشد و شما را از نگرانی های بعد از تولد راحت نماید .

اهمیت مشاوره قبل از بارداری

اگر شما هم جزء افرادی هستید که به زودی خواهان فرزند هستید و اطلاعات دقیقی در این مورد ندارید، بهتر است که برنامه ریزی قبل از فرزند آوری را به شما آموزش بدهند.

ابتدا باید 3 ماه قبل از اقدام به بارداری به متخصص زنان و زایمان و یا مشاوره و ماما مراجعه نموده و مشورت های لازم را از ایشان بگیرید، چرا که مشاوره قبل از بارداری بسیار مهم بوده و توضیحات مهم در این کلاس ها مطرح می شود.

در کلاس های بارداری چه چیزهای مطرح می شود؟

در این کلاس ها، متخصص و یا ماما از زوج پرسش هایی در زمینه ای این که  داروهایی که قبلا مصرف نموده اید یا قرص ضد بارداری پرسش می کند تا متوجه شود آیا تلاشی در زمینه بارداری و یا نزدیکی داشته اند یا خیر؟ آیا مدت فاصله زمانی را رعایت نموده اند؟

در مشاوره بارداری به چه چیزی پرداخته می شود؟

  • در کلاس بارداری سوالاتی در زمینه چنانچه از نظر عاطفی آمادگی کافی برای بارداری را داشته اید یا خیر؟
  • از چه روشی برای پیشگیری از بارداری استفاده می نمایید؟
  • آیا در برابر بیماری های عفونی قبل از بارداری واکسینه شده اید یا خیر؟
  • آیا به بیماری خاصی مبتلا می باشید یا نه؟
  • از داروی خاصی یا مکمل دارویی استفاده می کنید؟
  • دارای بیماری عفونی مقاربتی هستید یا خیر؟
  • در خانواده سابقه پزشکی با شرایط خاص هستید؟
  • زوجین دارای چند سال اند؟
  • آیا زوجین پیش از این باردار شده اند؟
  • و…

نکات لازم قبل و حین بارداری کدام می باشد؟

یکی از الزامات دوران بارداری، انتخاب شیوه زندگی می باشد که متخصص زنان و مشاوره در حین بارداری این نکات را ممکن است به مادران گوشزد نماید. برای مثال:

اهمیت رژیم غذایی سالم، داشتن فعالیت فیزیکی منظم، مدیریت استرس و خواب کافی صحبت خواهد نمود.

تناسب اندام، در صورتی که دچار اضافه وزن یا کمبود آن هستید، متخصص زنان یا مشاوره برای رسیدن به وزنی مناسب شما را راهنمایی خواهند نمود.

به هیچ وجه قبل از بارداری الکل، مواد مخدر، سیگار مصرف ننمایید و از قرار گرفتن در معرض مواد سمی اجتناب کنید.

چکیده مطلب

بارداری و فرزندآوری یکی از تجربیات شیرینی است که ممکن است برای هر فردی در زندگی رخ دهد و آن را تجربه نماید. هیچ کسی قطعا دوست ندارد این خاطره را به تجربه ناخوش تبدیل نماید. توصیه ای متخصص زنان و ماما براین است که اگر می خواهید که یکی از خاطره انگیزترین تجربه برای شما و همسرتان رقم بخورد، قبل از اقدام به حاملگی حتما به مشاوره و ماما مراجعه کنید.

با تشکر از شما مدیریت سایت مرکز مشاوره و خدمات مامایی رویان مهر سلامت

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Call Now Button