گرفتن ساق پا در بارداری

گرفتن ساق پا در بارداری
3 تمرین ورزشی نجات‌بخش برای گرفتگی عضلات پا در بارداری

گرفتگی عضلات پا یکی از شایع‌ترین عارضه‌هایی است که بسیاری از خانم‌های باردار آن را تجربه کرده‌اند و حتی خیلی از آنها به مدت‌های طولانی به این درد دچار بوده‌اند.
نی نی سایت: گرفتگی عضلات پا یکی از شایع‌ترین عارضه‌هایی است که بسیاری از خانم‌های باردار آن را تجربه کرده‌اند و حتی خیلی از آنها به مدت‌های طولانی به این درد دچار بوده‌اند. اما تمرینات ساده‌ای هستند که خانم‌های باردار با انجام آنها می‌توانند مطمئن باشند که گرفتگی عضلات پا به سراغ آنها نمی‌آید. بنابر‌این ما از سکینه بهبودی، کارشناس مامایی (موسس و مسول فنی مرکز مامایی رویان مهر)و مربی کلاس‌های تمرینات بارداری درباره این تمرینات پرسیدیم.
بهبودی با اشاره به شایع بودن گرفتگی عضلات پا در دوران بارداری می‌گوید: به گرفتگی عضلات پا، کرامپ گفته می‌شود. تمرینات مربوط به کرامپ به دودسته تمرینات پیشگیری کننده و تمرینات درمانی تقسیم می‌شوند.
تمرینات پیشگیری‌کننده
این تمرینات شامل حرکات کششی ساق پا‌ها است که به این صورت انجام می‌شوند:
1- حرکات دورانی کف پا: در حالی که خانم‌ها روی صندلی نشسته‌اند، پای راست‌شان را کمی بالا آورده و از مچ بچرخانند. این چرخش باید به صورت 5 دایره در جهت عقربه‌های ساعت و 5 دایره بر خلاف جهت عقربه‌های ساعت باشد. سپس پای راست را زمین گذاشته و پای چپ را بالا می‌برند و مچ آن را هم 5 دایره در جهت عقربه‌های ساعت و 5 درجه بر خلاف جهت عقربه‌های ساعت ‌بچرخانند. خانم‌ها در حالت نشسته و در حالی که پا‌های‌شان را روی زمین دراز کرده‌اند می‌توانند این حرکت را انجام دهند. آنها دقت کنند که زانوی‌شان خم نشود. حرکت چرخشی پا باعث افزایش گردش خون، رفع درد، رفع خستگی و پیشگیری از انواع کرامپ می‌شود.
2- در این تمرین خانم‌ها در حالی که روی زمین نشسته‌اند پا‌های‌شان را دراز می‌کنند. یک‌بار دو انگشت شست را به هم می‌چسباند و یک‌بار پاشنه‌ها را و این حرکت را یکی در میان برای شست و پاشنه انجام می‌دهند. این حرکت 6‌بار برای شست و 6‌بار برای پاشنه باید انجام شود که در مجموع 12 حرکت می‌شود.

Check Also

جفت سر راهی چیست؟

جفت سر راهی چیست؟ چه عواملی باعث ناهنجاری جفت سر راهی می شوند؟ جفت سر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button