فرزند پروری

فرزند پروری

لازم است بدانید که ارتقای بهداشت روانی در تمام دوران زندگی فرزندتان از اهمیت بالایی برخوردار است.  در حال حاضر شیوه فرزند پروری پدر و مادران یکی از مباحث مهم در حوزه آسیب های اجتماعی می باشد.

هنگامی که صحبت از فرزند پروری به میان می آید، منظور شیوه های تربیتی والدین می باشد که برای تربیت فرزند خود به کار می برند. روش های تربیتی در میان والدین می تواند متفاوت باشد، و می تواند تحت تاثیر عوامل زیادی قرار بگیرد مانند سبک زندگی، محیط زندگی، فرهنگ، تیپ شخصیتی و طرز فکر پدر و مادر، شرایط اقتصادی خانواده و قوانین و معیارهای والدین.

نوع روش تربیتی والدین طبق دو معیار اصلی آن ها ” محبت و کنترل “، دسته بندی می شود.

دسته بندی روش های فرزند پروری

سبک سهل گیرانه

شیوه سهل انگارانه بیشتر در خانواده هایی به چشم می خورد که در خانه آن ها محیط نسبتا آشفته، کم کنترل، نامنظم و همراه با محبت متوسط می باشد. در این شرایط پدر و مادر به نظر حساس می آیند، اما بر خلاف این موضوع توقعات چندانی از فرزند خود ندارند. در حالت کلی این والدین نسبت به فرزند خود بی تفاوت و بی نظم هستند. فرزندان در این خانواده به ندرت می توانند اطلاعات صحیح از پدر و مادر خود دریافت کنند.

زمانی که پدر و مادر سهل انگار باشند، فرزند آن ها ناپخته بار می آیند. و تنها راه حل آن ها در مواجهه با ناملایمات، روی گردانی از مشکل است. اعتماد به نفس این افراد به طرز قابل توجهی پایین است.

فرزند پروری

سبک مقتدرانه

سبک مقتدرانه یکی از روش های بسیار مناسب فرزند پروری است. در این روش تربیتی، پدر و مادر تمام واقعیت ها را به فرزند خود منتقل می کنند. این والدین برای مطیع سازی فرزند خود از منطق، گفت و گو و توافق بهره می گیرند. پدر و مادر در این شرایط از مخالفت با فرزند هیچ ابهامی ندارند و در حالت کلی شخصیت سخت رویی دارند.

والدین مقتدر، به یک اندازه به تلاش ها و اشتباهات فرزندان خود پاسخ می دهند. اگر تلاش های فرزند خود را برای جلب حمایت خود ببینند به فرزند خود انگیزه بیشتری برای تلاش می دهند.

از خصوصیات بارز فرزندان والدین مقتدر می توان به داشتن اعتماد به نفس بالا، استقلال رأی، واقع گرا و فعال بودن آن ها اشاره کرد.

سبک استبدادی

از نشانه های مهم والدین استبدادی می توان تنبیه مکرر، محدودیت زیاد و دستوردهی در آن ها را بیان کرد.  والدین مستبد بسیار پرتوقع هستند و به خواسته ها و نیازهای فرزندان خود توجه نمی کنند. صحبت های پدر و مادر مستبد خالی از محتوای عاطفی می باشد. میزان محبت این والدین بسیار کم است، و در برابر تلاش های فرزندان خود بسیار بی توجه هستند و حمایتی از آن ها نمی کنند. در این روش تربیتی هیچ تفاهمی بین فرزند و والدین وجود ندارد.

والدین مستبد، پیروی فرزند خود را از دستوراتشان را یک اصل مسلم می دانند. عوارضی که این فرزندان را تهدید می کند آسیب پذیر بودن، خشمگین بودن و منزوی بودن است. این فرزندان دچار مشکلات زیادی در برقراری رابطه با همسالان خود می شوند.

بهترین شیوه های فرزندپروری در طی کلاس های کارگاه مادر و کودک در مرکز مشاوره و خدمات مامایی رویان مهر سلامت، به شما مادران عزیز آموزش داده می شود.

با تشکر مدیریت سایت مرکز مشاوره و خدمات مامایی رویان مهر سلامت

Check Also

نقشه-کلی-لیبر

مراحل لیبر زایمان

نقشه کلی لیبر (مراحل زایمان طبیعی) امروز قصد داریم با مقایسه لیبر و کوهنوردی برای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button