سرطان تخمدان

سرطان تخمدان

بیماری سرطان تخمدان یکی از خطرناک ترین بیماری هایی است که یک زن در زندگی خود می تواند به آن مبتلا شود. نتیجه آمار ها نشان دهنده این مساله است که سرطان تخمدان پنجمین سرطان شایع در دنیا می باشد . این بیماری به حدی می تواند خطرناک باشد که متخصصان زنان و زایمان آن را قاتل خاموش می نامند ، چرا که علائم این بیماری زمانی خود را نشان می دهد که بیماری پیشرفت زیادی داشته و درمان آن تقریبا غیر ممکن خواهد بود.

سرطان تخمدان

انواع سرطان تخمدان

سرطان تخمدان ممکن است انوع مختلفی داشته باشد که می توان به سرطان اپی‌تلیال ، سرطان بوردرلاین و سرطان سلول‌های زاینده اشاره نمود . سرطان سلول‌های اپی‌تلیال یا سلول‌های پوشش‌دهنده تخمدان شایع ترین نوع سرطان تخمدان در میان زنان است که شامل حدود 80 تا 90 درصد سرطان ها می باشد.      سرطان بوردرلاین یا سرطان سلول‌های بنیادین نوع کم خطر تر و خوشخیم سرطان تخمدان هستند که می توان با جراحی آن ها را درمان کرد. سرطان سلول‌های زاینده یا جرم سل تخمدان هم در فولیکول های تخمک های آینده ایجاد می شود که چیزی در حدود 5 تا 10 کل سرطان تخمدان را شامل می شود.

علل ایجاد سرطان تخمدان

باید گفت که در همه موارد ، دلیل سرطان تخمدان در خانم ها شناخته نمی شود و پزشکان هنوز به درستی نمی دانند دلیل ایجاد آن چیست ولی عواملی که در ادامه به آن ها می پردازیم می تواند خطر سرطان تخمدان را در افراد افزایش دهد . از جمله این موارد می توان به  ژنتیک ، عدم داشتن ازدواج و زایمان ، افزایش سن ، هورمون درمانی در دوره یائسگی ، داروهای تحریک کننده تخمدان ها در روش درمان نازایی IVF ، بیماری آندومتریوز ، چاقی و اضافه وزن و تاثیرات جغرافیا ( زنان پاكستانی ، نروژی ، ایسلندی ، لهستانی و هلندی بیشتر دچار سرطان تخمدان می شوند )  اشاره نمود.

علائم بیماری سرطان تخمدان

همانطور که قبلا هم گفته شد ، سرطان تخمدان از بیماری هایی است که زمانی علائم خود را بروز می دهد که بیماری پیشرفت کرده و دیگر برای اقدام برای درمان بیمار دیر شده است . اما چنانچه زنان علائم بسیار ابتدایی بیماری را جدی گرفته و به پزشک مراجعه نمایند ، ممکن است که در مراحل اولیه و در صورت تشخیص به موقع این بیماری بتوان آن را درمان نمود. از علائم سرطان تخمدان می توان به افزایش ناگهانی سایز شكم و علائم شبیه به نفخ شكم ، درد دائمی و گنگ در ناحیه شكم و زیر شكم ، سیر شدن پس از خوردن مقدار بسیار كم غذا ، مشكل در بلع غذا ، علائم ادراری از جمله احساس فوریت و تكرر ادرار ، تغییر در شیوه معمول دفع و درد پشت به همراه احساس خستگی عمومی اشاره نمود.

برخی از خدمات مرکز مشاوره و خدمات مامایی رویان مهر سلامت

با تشکر مدیریت سایت مرکز مشاوره و خدمات مامایی رویان مهر سلامت

 

Check Also

یوگا در دوران بارداری

یوگا در بارداری از چند ماهگی شروع شود؟

یوگا در بارداری از چند ماهگی شروع شود؟ امروزه زوج های جوان نگرانی های زیادی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button