کیست تخمدان

کیست تخمدان

شاید بسیاری از خانم ها در مورد کیست تخمدان شنیده باشند ولی دقیقا از این مساله که کیست تخمدان چیست ، بی اطلاع باشند و یا ندانند که چه علائمی دارد و یا ممکن است که آن ها نیز کیست تخمدان داشته باشند یا نه ؟ کلینیک رویان مهر سلامت ، اولین و تنها مرکز تخصصی مامایی در غرب تهران ، در راستای افزایش آگاهی زنان و آشنایی با مسائل مربوط به خود اقدام به تهیه این مقاله نمومده است.

کیست تخمدان چیست ؟

اگر بخواهیم تعریفی از کیست تخمدان داشته باشیم ، باید بگوییم کیست تخمدان ، کیسه هایی پر از مایع هستند که در تخمدان ها ایجاد می شوند. این توده های خوش خیم در بیشتر موارد فولیکول های حاوی تخمک هستند که بعد از رشد در زمان مقرر برای آزاد سازی تخمک باز نشده و در اثر رشد زیاد تبدیل به کیست تخمدان می شوند.

کیست تخمدان

عوامل ایجاد کننده کیست تخمدان

کیست تخمدان ممکن است که تحت عوامل گوناگونی ایجاد شود که در بیشتر مواقع علت آن ، عدم تخمك گذاری است. فولیکول حاوی تخمک معمولا در روز 14 بعد از قاعدگی به طورت طبیعی دچار پارگی جداره و آزادسازی تخمک می شود. زمانی که این اتفاق نیفتد ، با تجمع مایعات در داخل این فولیکول ، تبدیل به کیست می شود. گاهی ممکن است که چند تخمک ایجاد کیست نموده و با تکرار این عمل تعدادی کیست کوچک در تخمدان ها ایجاد شود  که به آن سندروم تخمدان پلی کیستیک یا PCO گفته می شود.

علائم کیست تخمدان

معمولا در شرایط عادی کیست تخمدان علائم خاصی را از خود نشان نمی دهد و در بیشتر موارد بیمار حتی متوجه این مساله نمی شود و این کیست ها به مرور زمان خود به خود بهبود می یابند. اما باید دانست که درد شکم و لگن از شایع ترین علائم کیست تخمدان است. این درد ممکن است که در اثر پارگی کیست ، رشد سریع و اتساع آن ، خون‌ریزی به درون کیست یا پیچ خوردن کیست در اطراف منبع خونی آن ایجاد شود. در مواردی که بیمار مبتلا به کیست تخمدان حاد باشد ممکن است که خود را با علائمی مانند درد ناگهانی شكم ، تهوع و استفراغ ، تغییرات نبض ، احساس ضعف و گاهی با خونریزی مختصر پریتون خود را نشان دهد .

تشخیص کیست تخمدان

بهترین و قطعی ترین راه برای تشخیص کیست تخمدان ، سونوگرافی تخمدان ها می باشد که در آن از امواج صوتی برای تصویر برداری داخل بدن استفاده می شود. این روش یک از کم خطر ترین راه های تشخیصی است که ضرری برای بیمار ندارد.

کدام کیست ها نیاز به جراحی دارند؟

افرادی که کیست های آن ها باعث بروز دردهای شدید در ناحیه شکم شود و فرد نشانه های خونریزی داخلی را داشته باشد سریعا باید تحت عمل جراحی قرار بگیرند. برخی از کیست ها هم ممکن است دچار پیچ خوردگی در داخل تخمدان شود، پس از معاینه این کسیت ها و تجویز دارو و استراحت در فرد، اگر حالت کیست ها تغییری نکند و باعث خونریزی و درد شود نیاز به جراحی خواهد داشت.

آیا می توان از بروز این کیست ها پیشگیری کرد؟

راهی به جز مصرف دارو برای پیشگیری این کیست ها وجود ندارد، اما در برخی از افرادی که مرتب از داروهای ضد بارداری استفاده می کنند بروز کیست تخمدان به حداقل می رسد. همچنین در زنانی که در دوران شیردهی به فرزند خود هستند به علت کاهش فعالیت های تخمدان، کیست ایجاد نمی شود. در دوره بارداری هم امکان ایجاد کیست در تخمدان به صفر می رسد. خانم هایی که دیر اقدام به ازدواج میکنند و دیر حامله می شوند بیشتر در خطر ابتلا به کیست های تخمدان هستند. توجه داشته باشید که مصرف داروهای ضد بارداری به طور قطعی از بروز کیست ها جلوگیری نمی کند پس از مصرف خودسرانه این داروها بپرهیزید.

اکثر کیست های تخمدان اگر به موقع تشخیص داده شوند با تجویز داروه توسط پزشک و مصرف مرتب آن ها قبل پیشگیری و درمان هستند.

آیا کیست تخمدان مانع بارداری می شود؟

خانم ها و دخترانی که دچار عارضه کیست تخمدان هستند همیشه در مورد بارداری و تاثیر کیست ها بر بارداری از متخصص زنان خود سوالاتی می پرسند، در رابطه با این موضوع باید گفت که ممکن است با درمان نکردن و کنترل نکردن این کیست ها، در باردار شدن حتما خللی ایجاد شود. در تخمدان های پلی ایستیک ترشح هورمون های مردانه افزایش می یابد، و این موضوع باعث به هم ریختن هومون های بدن زنان می شود و در نتیجه باعث پرمویی بدن زنان و به هم ریختن دوره های عادت ماهانه می شود. ممکن است در این حالت خانمی هر چهار ماه یکبار پریود شود. همانطور که واضح است زنان در این شرایط با نداشتن دوره مرتب ماهانه و عدم تخمک گذاری در تخمدان ها با شرایط سخت حامله شدن روبرو خواهند شد.  پس افرادی که ازدواج نکرده اند و تا بحال بچه دار نشده اند نباید دوره های درمان کیست تخمدان خود را رها کنند.

 

برخی از خدمات مرکز مشاوره و خدمات مامایی رویان مهر سلامت

با تشکر مدیریت سایت مرکز مشاوره و خدمات مامایی رویان مهر سلامت

Check Also

بارداری چند قلو

علائم بارداری چند قلو

علائم بارداری چند قلو از کجا بفهمیم دوقلو بارداریم؟ سوال متداولی که زنان در اوایل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button