دوره های آموزشی و خدمات

کیست تخمدان

کیست تخمدان

شاید بسیاری از خانم ها در مورد کیست تخمدان شنیده باشند ولی دقیقا از این مساله که کیست تخمدان چیست ، بی اطلاع باشند و یا ندانند که چه علائمی دارد و یا ممکن است که آن ها نیز کیست تخمدان داشته باشند یا نه ؟ کلینیک رویان مهر سلامت ، اولین و تنها مرکز تخصصی مامایی در غرب تهران ، در راستای افزایش آگاهی زنان و آشنایی با مسائل مربوط به خود اقدام به تهیه این مقاله نمومده است.

کیست تخمدان چیست ؟

اگر بخواهیم تعریفی از کیست تخمدان داشته باشیم ، باید بگوییم کیست تخمدان ، کیسه هایی پر از مایع هستند که در تخمدان ها ایجاد می شوند. این توده های خوش خیم در بیشتر موارد فولیکول های حاوی تخمک هستند که بعد از رشد در زمان مقرر برای آزاد سازی تخمک باز نشده و در اثر رشد زیاد تبدیل به کیست تخمدان می شوند.

کیست تخمدان

عوامل ایجاد کننده کیست تخمدان

کیست تخمدان ممکن است که تحت عوامل گوناگونی ایجاد شود که در بیشتر مواقع علت آن ، عدم تخمك گذاری است. فولیکول حاوی تخمک معمولا در روز 14 بعد از قاعدگی به طورت طبیعی دچار پارگی جداره و آزادسازی تخمک می شود. زمانی که این اتفاق نیفتد ، با تجمع مایعات در داخل این فولیکول ، تبدیل به کیست می شود. گاهی ممکن است که چند تخمک ایجاد کیست نموده و با تکرار این عمل تعدادی کیست کوچک در تخمدان ها ایجاد شود  که به آن سندروم تخمدان پلی کیستیک یا PCO گفته می شود.

علائم کیست تخمدان

معمولا در شرایط عادی کیست تخمدان علائم خاصی را از خود نشان نمی دهد و در بیشتر موارد بیمار حتی متوجه این مساله نمی شود و این کیست ها به مرور زمان خود به خود بهبود می یابند. اما باید دانست که درد شکم و لگن از شایع ترین علائم کیست تخمدان است. این درد ممکن است که در اثر پارگی کیست ، رشد سریع و اتساع آن ، خون‌ریزی به درون کیست یا پیچ خوردن کیست در اطراف منبع خونی آن ایجاد شود. در مواردی که بیمار مبتلا به کیست تخمدان حاد باشد ممکن است که خود را با علائمی مانند درد ناگهانی شكم ، تهوع و استفراغ ، تغییرات نبض ، احساس ضعف و گاهی با خونریزی مختصر پریتون خود را نشان دهد .

تشخیص کیست تخمدان

بهترین و قطعی ترین راه برای تشخیص کیست تخمدان ، سونوگرافی تخمدان ها می باشد که در آن از امواج صوتی برای تصویر برداری داخل بدن استفاده می شود. این روش یک از کم خطر ترین راه های تشخیصی است که ضرری برای بیمار ندارد.

 

برخی از خدمات مرکز مشاوره و خدمات مامایی رویان مهر سلامت

با تشکر مدیریت سایت مرکز مشاوره و خدمات مامایی رویان مهر سلامت

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

14 − شش =

بازاریابی اینترنتی ، طراحی سایت و سئو توسط بهسون

خريد اپل ايدي    قیمت ایزوگام   وکیل   دوره هلی تخصصی شبکه